W tym wpisie kontynuuję przedstawianie przetłumaczonych „Elementów” z mojego dokumentu „Craftsmanship of Software Development”. Tydzień temu, w Elemencie #2, tematem była jakość jako cel. Dzisiaj opowiem Ci o zwracaniu uwagi na detale i ich bezpośrednim wpływie właśnie na jakość.
Element #3 – Dbaj o drobne rzeczy¶
Czasem trafiasz na zadanie (może nawet własne) i zauważasz, że można je było wykonać lepiej.
- Może autor nie zwrócił wystarczającej uwagi na formatowanie kodu, albo kod nie przestrzega dobrych praktyk stosowanych w projekcie, lub został napisany w trudny do zrozumienia sposób.
- Być może testy nie zostały napisane lub zaktualizowane, albo nie zadbano o to, co dzieje się z zadaniem po jego zmergowaniu (a coś poszło nie tak), lub opis commita nie jest wystarczająco klarowny.
- Może programista pominął pewne przypadki biznesowe, bo uznał, że jest mała szansa, że wystąpią na produkcji, albo dlatego, że nie zostały uwzględnione w specyfikacji, i nie pomyślał, by zgłosić to użytkownikom biznesowym.
- Być może dokumentacja nie została zaktualizowana po ukończeniu zadania, lub nie przekazano testerom przydatnych informacji, które pomogłyby im przetestować zadanie.
Wymienione punkty (i wiele innych, bo lista mogłaby być znacznie dłuższa) będą oceniane inaczej przez różnych programistów. Dla jednych będą pomijalne, dla innych – koniecznymi wymaganiami zgodnie z ustaloną „definicją ukończenia zadania” („definition of done”). Tak czy inaczej, można je potraktować jako drobnostki. A to właśnie drobnostki robią różnicę. To drobiazgi wynoszą pracę programisty na wyższy poziom.
Nie zostawiaj niczego niedokończonego. Za każdym razem, gdy wydaje Ci się, że zadanie jest gotowe, zastanów się, czy da się coś jeszcze poprawić lub czy możesz wykonać jakąś dodatkową, powiązaną z tym zadaniem czynność.
Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, której poświęcony jest osobny Element, który zaprezentuję za tydzień: Element #4 – Bądź kimś, na kim można polegać. Inne osoby dostrzegają dbałość o szczegóły i dostarczanie kodu wysokiej jakości, a tym samym również autora takiej pracy. To miłe uczucie, gdy koledzy z zespołu darzą Cię uznaniem.
Dlatego zwracaj uwagę na detale – wszystkie składają się na jakość tego, co dostarczasz.
Trzeba jednak pamiętać, że praca nad szczegółami wymaga czasu. Często trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ilością dostępnego czasu a tym, jak bardzo zależy nam na perfekcyjnej jakości. Pamiętaj, że dopracowanie zadania „co do piksela” (w najdrobniejszych szczegółach) zwykle zajmuje znacznie więcej czasu. Nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie – musisz dostosować się do sytuacji. Postaraj się znaleźć złoty środek, gdy zajdzie taka potrzeba.
Co sądzisz o takim podejściu do pracy? W przyszłym tygodniu zaprezentuję ostatni, czwarty Element z działu „Jakości”: Element #4 – Bądź kimś, na kim można polegać.