Rzemiosło tworzenia oprogramowania – Element #5 – Szukaj odpowiedzi

Wpis z zeszłego tygodnia dotyczył ostatniego przetłumaczonego Elementu Jakości (Element #4 – Bądź kimś, na kim można polegać) z mojego dokumentu „Craftsmanship of Software Development”. W tym wpisie przeczytasz o pierwszym Elemencie ze zbioru Wszechstronności.

Wszechstronność u programistów rozumiem jako zdolność do szybkiego dostosowywania się oraz rozwijania różnych umiejętności aby nadążać za zmianami, a także spoglądanie na problem bądź wyzwanie z szerszej perspektywy.

Element #5 – Szukaj odpowiedzi

Często, gdy zadasz koleżance/koledze z zespołu pytanie dotyczące problemu, z którym się zmagasz, od razu wpisują je w wyszukiwarkę internetową. Nie znają odpowiedzi, ale wiedzą, gdzie i jak jej szukać. Kilka sekund później przedstawiają Ci rozwiązanie problemu, znalezione w jednym z pierwszych wyników wyszukiwania. Zastanawiasz się wtedy: dlaczego sam(a) tego nie zrobiłem(-am)?

Większość pytań została już kiedyś zadana, a odpowiedzi na nie można szybko znaleźć w Internecie – często razem z proponowanymi rozwiązaniami. Jeśli szukasz odpowiedzi, to świetnie, jeżeli nie – spróbuj. W większości przypadków rozwiązanie znajdziesz w pierwszych kilku wynikach wyszukiwania. Chodzi tylko o to, aby odpowiednio sformułować pytanie – jest to umiejętność, którą trzeba wyćwiczyć, więc nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze próby nie przyniosą trafnych wyników. W dobie „chatów GPT” szukanie odpowiedzi jest jeszcze prostsze, ale pamiętaj: Chat GPT (i jemu podobne) może się mylić – zawsze przetestuj otrzymane od niego rozwiązanie.

Często na odpowiedź trafisz na Stack Overflow, które zyskało ogromną popularność w ostatnich latach. Jeśli znajdziesz tam rozwiązanie, rozważ „danie plusa” (ang. upvote) odpowiedzi – pokażesz autorowi, że pomógł kolejnej osobie.

Czasami jednak znalezienie odpowiedzi w ogromie Internetu może być trudne i wymagać czasu oraz zaangażowania. Pamiętaj, że umiejętność wyszukiwania informacji to cenna i ważna kompetencja. Daje też satysfakcję, bo przyspiesza proces programowania i sprawia, że jesteś mniej zależny(-a) od pomocy innych osób.

Co więcej, oszczędza czas – zarówno Twój, jak i Twojego kolegi/koleżanki z zespołu, których chciałbyś(-aś) o coś zapytać. Oczywiście to nie znaczy, że nie powinieneś(-aś) prosić o pomoc, gdy naprawdę utkniesz z problemem – „Element #10 – Szanuj czas innych, zadając pytania we właściwy sposób” – proponuje jak pomóc innym by mogli pomóc Tobie.


A czy Ty korzystasz z Chat GPT (lub podobnego narzędzia) do szukania odpowiedzi? Za tydzień kolejny Element, który będzie dotyczył testowania wytwarzanego przez nas oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *